Ruh dediğimizde bir bütünü ifade eden varlıksal alanın kast edildiğini, sevgi dediğimizde bahsedilen erdemlerin ve yasak bilgilerinin bütünlüğünden oluşan gücü, dünya denilince bir sistemle kendisini idame ettiren yaşam alanı olduğunu, ve bu gibi hakikatlerinde tek olduğunu, ikinci bir tanımının olmadığını bilin...

8 Ağustos 2019 Perşembe

Sinema: Aquaman - Okyanusa Hükmeden Bir Süper Kahraman... / Konusu, Özeti, Afişler

Aquaman

Oyuncular; Jason Momoa, Amber Heard, Willem Dafoe
Yönetmen; James Wan
Tür; Aksiyon, Macera, Fantastik, Bilim Kurgu

Konusu; Film, okyanusun içindeki Atlantis adlı krallığın veliahtı olan Aquaman isimli ve bütün okyanusa hükmeden bir süper kahramanın hikayesidir.

Özeti; Atlantis'in kraliçesi, krallıkta sorunlar yaşayınca kaçmış ve kaçarken yaralanmış, sonrasında yeryüzünde bir sahile vurmuştur. Bunun üzerine, Atlanna isimli bu kraliçeyi Tom isimli bir deniz feneri bekçisi bulacak, evinde O'nu tedavi edecek ve sonrasında birbirlerinden hoşlanmaya başlayacaklardır. Atlantis'den kaçan kraliçede zaten herkesten uzak yalnız bir yer arayışındadır ve Tom ile tanışınca, O'na da aşık olunca evlenirler ve Arthur isminde bir çocukları olur.


Arthur, henüz çocukken, bir gün evlerini Atlantis'den gelen askerler basarak Atlanna'yı götürmek isterler.

Bunun üzerine askerlerle kıyasıya mücadele içine giren Atlanna, hepsini mağlup edecek ama sonrasında bu sefer daha çok ordularla gelecekleri ve Atlanna, nereye giderse gitsin O'nu bulacaklarını bildiği için, Tom'u ve çocuğunu bırakıp gitmek zorunda kalacaktır. Bu Tom ve Arthur'un güvenliği için bir gidiştir.

Ardından yıllar geçecek Arthur, annesiz bir şekilde büyüyecek, büyürken kendisininde bir Atlantis'li olması nedeni ile özel yeteneklerinin olduğunu fark edecek ve bir Atlantis'li olarak büyüyüp, yeryüzünde insanlara yardım eden ve Aquaman olarak adlandırılan bir süper kahraman olacaktır. Ve insanlara yardım edişlerinden birinde, korsan olan bir baba ve oğlu, suç üstü yakalayacak, denizcileri kurtaracak ve korsanları ölüme terk edecektir. Sonrasında bu ölüme terk ettiği korsan O'ndan intikam almak için uğraşacaktır. Bu sırada okyanusun derinliklerindeki Atlantis krallığında ise, dünya insanları ile savaşma konusu tartışılmaktadır. Arthur'un kardeşi olan Kral Orm, bütün dünyaya hükmetmek istemektedir ve bu yüzden planlar kurup, okyanus halklarını birleştirip, hepsini kendi yönetip sonrasında yeryüzündeki kara insanlarına saldırmak istemektedir.Bu durumdan rahatsız olan Mera ismindeki prenses, yeryüzüne çıkıp asil kanı olan Arthur'a ulaşacak ve O'na dünyanın tehlikede olduğunu söyleyecektir.

Buna inanmayan Arthur, sonrasında olan Tsunami vesilesi ile olayları görür ve Mera ile beraber bu savaşa son vermek için çalışmalara başlarlar.

Öncelikle Atlantis'e giderler ve burada Vulko ile görüşüp O'ndan Atlantis'in ilk gerçek krallarından kalan bir özel kutuyu alırlar. Bu kutu, bütün okyanusa hükmetmelerini sağlayacak mızrağın yerini söylemektedir ve bu mızrağı ancak gerçek krallar kullanabilmektedir. Mera'nın amacı Arthur'un bu mızrağı alması ve bu mızrak Arthur'dayken Orm ile toplumun gözü önünde savaşması ve O'nu tahttan indirmesidir. Ancak Arthur, mızrağı bulmadan Orm ile kavgaya tutuşacak ve sonunda yenilecektir. Bu yenilgi üzerine Atlantis'den kaçan Mera ve Arthur, ellerindeki kutu ile belirtilen mekanlara gidecekler ve buradan hançerin yerini öğreneceklerdir. Yolda karşılarına çıkan bir çok yaratık ve canavarın saldırısından sonra Arthur, hançeri almayı başaracaktır.Hançer çok özel ve gizli bir yerdedir ve bu yere geldiklerinde, yıllardır görmediği annesi Atlanna'yı da bulacaktır. 

Bu hançeri aldıktan sonra, bütün okyanusa hükmetmeye başlayan Arthur, tamda Atlantis'de büyük bir savaş varken okyanusun en büyük yaratığı ile bu savaş alanına gidecek, bütün su canlılarını kendisi ile savaşması için yönlendirecek ve Orm'u mağlup edeceklerdir. 

Savaş bittikten sonra Orm'un da annesi olan Atlanna, ortaya çıkacak ve Atlantis toplumu ile yeryüzü insanlarının bir olduğunu söyleyecek ve barış içinde yaşamaya başlayacaklardır. Son olarak Atlanna, yıllar önce Tom'dan ayrılırken kendisine '' beni bir sabah güneş doğuşunda mutlaka bekle, geleceğim '' diye verdiği sözü tutacak ve yıllardır her sabah iskelede Atlanna'yı bekleyen Tom'un yanına gidecektir. Böylelikle film son bulur.

Filmde fantastik karakterlere doyacaksınız. Farklı farklı binbir çeşit su altı, su üstü fantastik yaratıkların olduğu, aksiyonun hiç durmadığı, izlerken sürekli heyecan içinde kalacağınız, harika bir macera, aksiyon ve fantastik bilim kurgu filmidir.