Karanlıktaysanız onun içinden geçin, imkansızı başarmak için görünmezi görmelisiniz... Kendinizden sorumlu olduğunuzu unutmayın. Başarısız olsanız da devam edin, şafak zamanı ışığı görünce her şey daha mantıklı gelecek...( Sıfırın Altında )

17 Temmuz 2019 Çarşamba

Sinema: Tanrı'nın Kitabı - The Book of Eli - Bir Kıyametin Yaşanmış Olduğu Dünya'da Son Kalan İncil'i İnsanlığa Aktarmaya Çalışan Eli'nin Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Tanrı'nın Kitabı, The Book of Eli

Oyuncular; Denzel Washington, Mila Kunis, Gary Oldman
Yönetmen; Albert Hughes, Allen Hughes
Tür; Post Apokaliptik, Aksiyon, Dram, Bilim Kurgu

Konusu; Dünyada savaşlar olmasından dolayı atmosferde bir delik açılması söz konusu olmuştur ve bu delik yüzünden yeryüzüne gelen güneş ışınları yeryüzünü yakmış ve yeryüzündeki hayatı yok etmiştir. 

Özeti; Bu olayı parlama olarak adlandırdıkları filmde, bu savaşlar sırasında aynı zamanda savaş yanlıları dünyadaki bütün kutsal kitapları yakıp yok etmişlerdir. Ve dünyada kalan son kutsal kitap olan İncil'de Eli ismindeki bir adamdadır ve film, Eli'nin bu kitabı güvenli bir yere götürmesini ve bu sırada yaşanan olayları konu almaktadır. Eli, parlama sırasında geriye kalan çok az insan grupları ile yerin altında saklanmıştır ve zaman geçtikten sonra yerin altından yeryüzüne çıkmışlardır.
Bu sırada Eli, içinden bir ses duymuş, bu sesi takip etmiş ve bu ses O'nu yerin altında gömülü olan bu kitaba ulaştırmıştır. Ardından içindeki aynı ses kitabı batıya götürmesi gerektiğini söyler ve bu olaydan sonra Eli, kitabı güvenli bir alana götürmek için yola koyulur. Bu yolu yürüyerek aşacaktır ve her yerde kıtlık ve kaos vardır.

Yolunu önce haydutlar keser, amaçları Eli'yi öldürüp sonra da yemektir, ama bunu başaramazlar. Ardından Eli, bir kasabaya ulaşır. Bu kasabada ise, eskiden İncil gibi kutsal kitapların insanları yola getirmiş olduğunu bilen ve yine insanlara hükmetmek için İncil arayan Carnegie isimli biri vardır.

Bu kasabada Eli, Carnegie ile tanışmak zorunda kalır ve sonrasında Carnegie, Eli'de bir incil olduğunu öğrenir. Bunu ise gece O'nunla birlikte olması için yanına gönderdiği Solara vesilesi ile öğrenir. Ancak ne var ki Eli ve Solara, birlikte bu kasabadan ayrılacak, Carnegie, kitabı alamayacak ve adamları ile onların peşine düşecektir. Aynı zamanda toplum öyle bir hale gelmiştir ki, kutsal kitapların içerdiği merhamet, sevgi, adalet gibi kavramları unutmuşlardır. Bunlardan habersiz şekilde yaşayan çok cahil insanlar haline gelmişlerdir ve bu konular hakkında bilgiler duydukları zaman etkilenmektedirler. Ve kovalamaca başlar. Aynı zamanda insanların bir çoğu insan eti yiyerek beslenmektedir ve insan eti yiyenlerin elleri titremektedir, onları bu şekilde ayırt edebilmektedirler.


Eli ve Solara kaçarken karşılarına haydutlar ve insan yiyen bir aile çıkar ve onlarda sonunda öleceklerdir. Ancak Eli ve Solara'ya ulaşan Carnegie, Eli'yi silahla vurur ve İncil'i alıp Solara'yı da Redrige'nin istemesi sonucu götürürler.

Ama yolda Solara, içinde olduğu arabanın devrilmesine sebep olacak, diğer arabayı da havaya uçuracak, sonrasında Eli'nin yanına geri dönüp O'nu batıda ki güvenli alana götürecektir. 

Batıda ki 
güvenli bölge ise denizin ortasında bir müze ve matbaa içerikleri olan kütüphanedir. Burada İncil'i bastıracak ve bu basılan İncil insanlara dağılacak ve insanlar yeniden eskisi gibi refah içinde yaşadığı günlere geri dönecektir. Bu arada Eli kitabı Carnegie'ye kaptırmıştır ama bu O'nun için sorun değildir, çünkü kitabı ezberlemiştir ve ezberinden kitabı yazdıracaktır. İncil, böylelikle ortaya çıkmış olacaktır.  Aynı zamanda Carnegie'nin almış olduğu kitapta Braille alfabesi ile, yani körlerin okuyabileceği bir alfabe ile yazıldığı için okuyamayacaktır ve kitabın orjinal tek aslı bu kütüphanede olacaktır. Sonrasında zaman geçer ve Eli ölür. Eli öldükten sonra O'nun misyonunu Solara devir alacak ve kendi insanlarının arasına gitmek için yola çıkacaktır. Ve film böylelikle son bulur.

Kıyamet sonrası konulu filmleri sevenler için tavsiye edilebilecek, aksiyonun ve dramın çok iyi işlendiği, post apokaliptik, aksiyon, dram ve bilim kurgu filmidir.