Duyusal özellik olduğunu kulak, burun, göz gibi organlara bağlı olan duyma, koklama ve görme duyusal özellikleri gibi kendisinin de cinsel organlara bağlı olmasıyla kolaylıkla anlayabiliriz, cinselliğin duyu olduğu çok belirgin ve net bir şekilde karşımıza çıkmaktadır.

6 Temmuz 2019 Cumartesi

Sinema: Mumya - The Mummy - Şeytani Set ile Anlaşma Yapan Ahmanet'in Hikayesi... / Konusu, Özeti, Afişler

Mumya, The Mummy

Oyuncular; Tom Cruise, Sofia Boutella, Annabelle Wallis
Yönetmen; Alex Kurtzman
Tür; Macera, Gerilim, Aksiyon, Fantastik, Bilim Kurgu

Konusu; Film, Firavun zamanında yaptığı kötülükler yüzünden mumyalaştırılan Ahmanet'in yeniden Dünya'ya dönmesini ve yaşananları konu almaktadır.

Özeti; Film enkarnasyonu anlatan çok eski bir mısır sözü ( Mısır Diriliş Duası ) ile başlamaktadır. Bu söz '' Ölüm yeni bir hayat geçişten ibarettir, bugün yaşıyoruz, tekrar yaşayacağız. Farklı bedenler içinde geri döneceğiz.'' şeklindedir.Firavun'un zamanında Mısır'da Ahmanet isimli bir kızı vardır ve bu kız güce sahip olmak için şeytan olarak kabul edilen Set ile bir anlaşma yapar. Bu anlaşma sonucunda Set'in güçlerini elde eden Ahmanet, Firavunu, eşini ve çocuklarını öldürür. Sonrasında Mısır'ı yöneten tek varis olmak ve başkasının bedenine Set'in varlığını getirmek istemektedir. Ama Firavun'un ölümünü gören Firavun'un adamları Ahmanet'i tam ayin sırasında yakalarlar ve Mısır'dan çok uzak diyarlarda çıkılması çok zor bir şekilde tuzaklarla dolu olan bir alanda mumyalarlar.Bu sırada Ahmanet'in Set'i geri getirmek için kullandığı hançeri de üzerindeki mücevherden ayırarak birbirinden ayrı yerlerde saklarlar. Ve bu olayın üzerinden binlerce yıl geçer, sonrasında günümüze gelinir ve başrol oyuncusu Nick, Ahmanet'in lahitinin olduğu bölgede bir çatışmanın içinde bulunur.

Yanında arkadaşı Chris vardır ve bu çatışma sırasında Ahmanet'in lahitinin bulunduğu yer altı mezarlığı ortaya çıkar. Aynı zamanda bölgeye Nick ile önceden tanışmış olan arkeolog Jenny'de gelir. Sonrasında Jenny, bu yer altı tapınağının Mısır'a ait olduğunu ve Mısır'ın bu bölgeden çok uzaklarda olması nedeni ile içeri girmek isteyecek ve yanına Nick ile Chris'i de alacaktır

İçeride Ahmanet'in lahiti hapishane şeklinde civaların içinde bulunmaktadır ve bu lahiti bulunduğu yerden çıkaran Nick, bu sayede Ahmanet'in seçilmiş kişisi olacaktır ve sonrasın da bu alandan lahiti alıp gideceklerdir. Aynı zamanda filmin ilk sahnelerinde Set'in hançerinin mücevheri İngiltere'nin altındaki mezarlıklarda bulunmuştur ve Henry, bu mezarlığı incelemektedir. Jenny'de zaten Henry ile iş birliği içindedir. Lahiti uçakla götürmek üzere olan Nick ve Jenny, uçağın içinde Ahmanet'in lahitinin içinden Chris'i etkilemesi sonucu Chris'i öldürmek zorunda kalırlar. Chris'in bu ölümünden sonra Set'in hançerinin saklandığı mekana yaklaştığını anlayan Ahmanet, uçağa kargaların saldırmasına sebep olacak ve istediği yerde uçağı düşürecektir.Bu düşüş esnasında ise Jenny, paraşüt sayesinde kurtulacak ve Nick, uçak ile düşüp ölmesi gerekirken ölmeyecektir. Çünkü Ahmanet, O'nu seçilmiş kişisi yapmıştır ve korumaktadır.

Bu olay sonucu ölmeyen Nick'in artık Ahmanet ile arasında bir bağ vardır ve bu bağ olmasına rağmen Nick, O'ndan kaçmaya çalışmaktadır. Bu sırada uçaktan yere düşen Ahmanet, lahitinin içinden çıkacak ve bir çok insanın varlıksal enerjisini emerek kendi vücudunun gücünü kazanacak ve ölen bu insanlar artık O'nun hizmetkarı olacaktır.

Sonrasında Nick'i yakalayıp bir ayin için hazırlayan Ahmanet, Set'in hançerinin üzerinde mücevherin olmadığını anlayınca bu ayin yarıda kesilir ve buradan kaçan Nick ve Jenny'i kovalarken Ahmanet, Henry'in adamları tarafından yakalanır ve sonrasın da Henry'in çalışma alanına götürülür. Ahmanet, burada tutsaktır artık ve Henry'de O'nu yok etmek istemektedir. Henry, aynı zamanda hasta biridir ve bu hastalığı içinden ikinci bir kişiliğin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu ikinci kişilik kaos ve insanların acı çekmesinden hoşlanmaktadır ama Henry, ilaçlar ile bu kişiliğin ortaya çıkmasını engellemektedir. Henry'nin bu kişiliğinin ortaya çıktığı bir anda ve odasında Nick'e saldırırken Ahmanet, zincirlerinden kurtulur ve Nick ile Jenny'nin peşine düşer.
Bu kovalama esnasında Ahmanet, kum fırtınaları çıkaracak ve hizmetindeki ölü insanları Nick ve Jenny'in üzerine gönderecektir.

Nick ve Jenny ise, mücevherin bulunduğu alana gidip mücevheri yok etmeye çalışmaktadırlar. Bu sayede ayin olmayacak ve lanet bozulacaktır. Ama durum hiçte planladıkları gibi gitmez. Jenny ölecektir ve Nick, mücevheri kırmak yerine kendini Set yaparak Jenny'i yeniden hayata getirecek ve Ahmanet'i öldürecektir. 

Nick artık Set'in varlığını kendi varlığında hisseden, O'nun güçlerini kullanan biri olmuştur ve bunun sonrasında ölen Chris isimli arkadaşını da hayata döndürür. Kum fırtınası çıkarmış bir şekilde atlarla çölde Chris ile koşarken Nick'in görüntülenmesinden sonra filmde son bulur.

Kum fırtınası ve bunun gibi bazı görsel efektler, senaryosu, daha önce izlediğimiz Mumya filmlerine benzetilebilir fakat filmin daha yeni bir yapım olması sebebiyle yeni yeni görsel temaları da söz konusudur. Ayrıca Nick'in Set olarak son bulması sanki filmin devamının geleceğini hissettiriyor gibi. İzlenmesini tavsiye edebileceğimiz macera, gerilim, aksiyon ve fantastik bilim kurgu filmidir.