Tilki bir tavşanın bağırdığını duyunca koşarak gelir, ama yardım için değil... ( Hannibal )

1 Temmuz 2019 Pazartesi

Sinema: Aile Arasında - İki Aile Arasında Yaşanan Trajikomik Olaylar... / Konusu, Özeti, Afişler

Aile Arasında

Oyuncular; Engin Günaydın, Demet Evgar, Erdal Özyağcılar, Ayta Sözeri
Yönetmen; Ozan Açıktan
Tür; Komedi

Konusu; Film, Adanalı bir ailenin oğlunun İstanbul'dan bir kız ile evlenmek istemesi sonucu iki aile arasında yaşanan olayları konu almaktadır. 

Özeti; Evlenmek isteyen bu iki genç İstanbul'da bir üniversitede öğrencidirler ve ikisi de henüz birbirlerinin ailelerini tanımamaktadırlar. Artık evlenmek istemeleri üzerine ailelerinde tanışma zamanı gelmiş olur ve film bundan sonra renklenmeye başlar. Damat adayının ailesi Adana'da köklü ve geniş bir ailedir. Gelin adayının ailesi ise alkolik ve yarardan çok zararı olan, baba olmayı henüz kabul edememiş, müzisyen bir baba ile kızını çok seven ve O'na elinden geldiğince iyi bir anne olmaya çalışan şarkıcı anne, ayrıca bu annenin yakın arkadaşı olarak aileden sayılacak şekilde birlikte yaşadıkları transeksüel bir bireyden oluşmaktadır.
Yalnız gelinin bir sorunu vardır, damadın ailesine kendi ailesi ile ilgili gerçekleri anlatmak istememektedir, bu durumun evliliklerini olumsuz etkileyeceğini, damadın ailesinin alkolik bir babayı, şarkıcı bir anneyi kabul etmeyeceğini düşünmektedir. İşte tam bu sırada gelinin annesi yani Solmaz, Behiye'nin aracılığı ile Fikret ile tanışır. Bu buluşma ise yanlışlıkla olan bir buluşmadır ve sonrasında Solmaz ve Fikret yakın dost olacaklardır.

Solmaz, Fikret ile yakın dost olmuşken, Fikret Solmaz'lara komşu olmuşken, alkolik baba da evi terk etmişken, kız istemeye gelecek olan Adana'lı aile için tanıtılacak uygun babanın Fikret olduğuna karar verirler. Fikret'i Emniyet Müdürü sanacaklardır, çünkü gerçek babasının isim benzerliği yüzünden bu karışıklık zaten oluşmuştur. Fikret, yani Fiko artık gelinin, yani Zeynep'in babası rolünü kabullenmiştir. Bu iş O'na ne kadar zor gelse de bunu yapacaktır. Aynı zamanda Fikret'in boşanmak üzere olduğu, tam anlamı ile çekilmez özellikler de birde eşi vardır, Mihriban, O'da filmin başlangıcın da gözüktüğü gibi filmin ilerleyen sahnelerinde yine dahil olacaktır.

Artık Adanalı damadın ailesi, yani Emirhan'ın ailesi kız istemeye İstanbul'a gelirler. Haşmet damadın babası, Mükerrem annesi ve kardeşi ve kardeşinin eşi ile İstanbul'a gelmişlerdir. Kız isteme esnasında yaşanan komiklikler izlemeye değerdir. Fikret'in yalan söyleyememe durumu işleri iyice komik hale getirmiştir.Ve artık damadın ailesi, Fikret'in gelinin babası olduğuna inanırlar. Gelinin ailesi istenilen imajı çizmiş ve Adana'lı aileyi zorda olsa, komiklikler ile de olsa buna inandırmışlardır ve artık nişan ve düğün için Adana'ya gitmek durumu söz konusu olmuştur.


Bu durumu hiç hesaba katmayan aile, bununla başa çıkabilmek için bir çok planlar yapacaktır. Fikret'in fobileri zaten başlarına bela olacaktır. Adana'da yaşananlar çok komik ve eğlencelidir. Öyle ki düğün gecesi, tesadüf bu işte, gelinin gerçek babası da müzisyenler arasında bulunmaktadır ve alkolün etkisi ile bütün oyunu bozacaktır.


Ortalığı toplamaya çalışan Behiye, ne yapacağını sürekli şaşıran Solmaz, düğün yerine gelmesi ile ortalığı karıştıran Mihriban, Mihriban'ı görünce eli ayağı tutulan Fikret ve bütün bunlar yaşanırken evlenmeye çalışan Zeynep ve Emirhan, sonrasın da gelinin ailesinin gerçek yüzü ortaya çıkınca aileyi beğenmeyip daha kötü olayları kendi ailesinde bulan Haşmet, ( Emirhan, Haşmet'in oğlu değilmiş, yıllar önce Mükerrem hanım başkası ile O'nu aldatmış ), ve bunun gibi birbirinden komik olayların yaşandığı düğün gecesi, bir komiklikler karmaşasından ibarettir. Bütün ailenin birlikte olmasıyla, Fikret ile Solmaz'ın evleneceğinin haberinin verilmesi ile de film son bulmaktadır.

Çok eğlenceli ve komik, ailece izleyebileceğiniz Gülse Birsel, Engin Günaydın ve Demet Evgar gibi oyuncuların oynadığı bir Türk komedi filmidir.